Mamo! Tato! – to nowy etap w Moim życiu i potrzebuję Waszego wsparcia:
Przed wejściem do Żłobka:
Stwórzcie poranny rytuał, ponieważ da Mi on poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie ulubionej piosenki, opowiedzenie historii, jak Wy chodziliście do Żłobka. Wymyślmy coś Razem, co mogę zabrać do Żłobka, co da Mi odwagi i pocieszy Mnie. Wspólnie powiedzmy Cioci o Mojej zabawce. Pamiętajcie, że mała rzecz może Mi się zgubić i będzie Mi smutno z tego powodu.
W szatni Żłobka:
Spróbujcie żegnać się ze Mną czule, ale szybko. Postarajcie się uodpornić na Moje łzy, one są Moim sposobem na stres i Nasze rozstanie. Zwykłe jednak Droga Mamo i Drogi Tato szybko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuję natychmiast i postaram się je wykorzystać protestując jeszcze głośniej. Wiem, że zawsze mogę na Was liczyć.
Zawsze dotrzymujcie danego słowa:
Jeżeli obiecujecie, że będziecie w pobliżu – bądźcie tam i nigdzie nie odchodźcie. Zawsze mówcie Mi, co zamierzacie zrobić. Jeśli będziecie chcieli wyjść z Żłobka– powiedzcie Mi o tym, nawet jak będę chciał się rozpłakać. Ciocia na pewno Mnie przytuli, a Ja za chwilę będę już bawił z kolegami. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć, o której godzinie Mnie odbierzecie, to nie mówcie, że będziecie za trzy godziny – bo Ja nie wiem ile to jest. Lepiej jak Usłyszę, że przyjdziecie po Mnie, po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. Pamiętajcie – nigdy się nie spóźniajcie!!! – nie chcę myśleć, że zapomnieliście o Mnie.
Rozmawiajcie pozytywnie o Żłobku:
Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat Żłobka, wpływa na to, jak Ja się w nim czuję. Wiem, że macie prawo do przeżywania Swoich emocji – ale to są sprawy dorosłych. Ja jestem Dzieckiem i bardzo chce słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie Mnie do zostawania w nowym miejscu w sposób tylko pozytywny – podkreślając często, ile już udało Mi się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym, np. Babci, Dziadkowi, Cioci, Wujkowi o Moich sukcesach, ale najlepiej przy Mnie, i nie koloryzując.
Unikajcie powrotów do sali:
Spróbujcie wyjść bez powracania, ani zaglądania do Sali. Nawet jeśli o czymś zapomnicie, przekażcie to Cioci np. telefonicznie, ona na pewno poinformuje Mnie o wszystkim. Oczywiście – Wasze pojawienie się w drzwiach na chwilę Mnie uszczęśliwi, ale też sprawi, że za każdym razem, kiedy ktoś otworzy drzwi będę Miał nadzieję, że Was zobaczę, bo czegoś zapomnieliście. Będzie Mi smutno, jeśli to będzie ktoś inny. Poza tym już nie będę Miał siły na drugie pożegnanie. Wszystko to po to, abym był dzielny i wesoły.
Odbiór Dziecka z Żłobka:
Dbajcie o dobrą komunikację z Moimi Ciociami, osoby opiekujące się Mną powinny znać Moje mocne strony oraz kłopoty, z jakimi się borykam. Pytajcie nie tylko czy zjadłem obiad, ale jakie poczyniłem postępy, czy nawiązuje kontakty z kolegami i koleżankami, w jakim stopniu jestem samodzielny. Nigdy nie porównujcie Mnie do innych Dzieci, nie ma reguły co do czasu adaptacji i jej przebiegu, Mam prawo przechodzić ją tak, jak właśnie przechodzę.
Samodzielność:
Pomóżcie Mi stać się samodzielnym, bądźcie cierpliwi, kiedy długo będę się uczył sam ubierać, zakładać buty, jeść posiłki, czy radzić sobie w toalecie. Bądźcie przy Mnie, ale nie wyręczajcie Mnie w tych czynnościach.
Nie rzucajcie na Mnie odpowiedzialności decydowania o kwestiach, których nie rozumiem. Chętnie będę uczyć się wyboru między dwiema wybranymi przez Was rzeczami, np. zieloną a czerwoną bluzką. Nie pytajcie jednak, czy chce iść do Żłobka – jeszcze długo będę wolał zostać w domu i to nie znaczy, że w Żłobku/Klubiku Mi się nie podoba, po prostu potrzebuję, byście ustalili Mi jasne granice, bo wtedy czuję się bezpieczny.
Za rok będziecie wspominać moje pierwsze kroki w Żłobku, patrząc na to, jaki jestem samodzielny i ile już umiem.
© 2019. All Rights Reserved. Designed by Erizo.pl